Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Vnitřní uspořádání

Skříň je určená především pro hráče a tomu je maximálně přizpůsobený jednoduchý přístup do vnitřní části. Povolením dvou zajišťovacích šroubů a odjištěním západky jednoduše otevřete boční dvířka. Zmíněné šrouby tak slouží pouze na převoz skříně a nejsou pro zavření skříně nutné, k zajištění postačí hliníková západka. Klouby dvířek dovolují otevřít bočnici do širokého úhlu tak, že při montáži nijak nezavazí. Existuje i možnost jednoduše dvířka demontovat ze skříně.

Vnitřní uspořádání je podobné jako najdete u běžných skříní. Vnitřní čelní část slouží pro umístění optických mechanik a pevných disků. K dispozici jsou čtyři 5,25" externí pozice a jedna 3,5" externí pozice. Ta je ovšem z výroby osazená již zmíněnou čtečkou karet. Vespod najdete HDD koš nabízející prostor pro tři 3,5" pozice.

Tomuto koši se budeme podrobně věnovat během instalace.

Snad jen je nutné doplnit, že pro úsporu místa a co nejjednodušší obsluhu a výměnu disků, je koš natočený o 90°. Takže kabeláž zapojujete z boku skříně. Takové řešení je v poslední době velmi praktické, vzhledem k tomu že u nejvýkonnějších grafických karet narostla velmi jejich délka. Ušetřené centimetry nabízejí víc prostoru jak pro manipulaci, tak i pro lepší chlazení.

Zadní část vnitřku skříně nijak nevybočuje proti běžným uspořádání jiných skříní. Nenajdete tu žádnou specialitku na rychlé zajištěná karet. To vás ale nemusí mrzet, protože se většina uživatelů stejně vrací ke klasickému zajištění pomocí šroubku, i když tuto možnost má. Oni totiž různé plastové přípravky pro zajištění karet nenabízí prakticky žádnou rozměrovou toleranci pro mírné manipulování s kartou, což v některých případech místo urychlení funguje přesně naopak a jediným řešením je pak přípravek odstranit.

Mimo koše je tu najdete ještě jeden rozdíl. Spočívá v tom, že základní deska se přímo montuje na pravou bočnici, kdežto u běžných skříní je pro tyto účely další plech pod bočnicí. Proto na bočnici najdete z výroby namontované matky, které pro montáž základní desky využijete. Výhodou je samozřejmě lepší odvod tepla ze skříně, protože meziprostor běžných skříní funguje jako izolant. Výhodou může být i to, že celou bočnici demontujete a pohodlně na ni umístíte základní desku.

Systém chlazení

Jak již bylo napsáno, k pasivnímu chlazení celé skříně přispívá 5mm silný hliník použitý pro celou skříň. Takto masivní vodivý materiál pohlcuje vnitřní teplo skříně a odvádí ho mimo skříň. Dalším pasivním článkem jsou dvě odvětrávací mřížky zespodu skříně umožňující přísun studeného vzduchu. Aktivní chlazení skříně mají na starost tři větráčky. První dva najdete na čele skříně. Jedná se o červeně podsvícené 92mm větráčky.

Ty jsou z produkce Zalmanu a mají označení PS922512H (ZF9225CSH) a jsou osazené kluznými ložisky. Čelní větráčky se starají o nasávání vzduchu do skříně a jelikož jsou v bezprostřední blízkosti HDD koše, tak účinně ochlazují pevné disky. Jejich vlastnosti najdete v tabulce.

VoltážVýkon RPMHlučnost
12V53 CFM280036,1 dB
5V31,1 CFM160020 dB

Větší 120mm větráček zezadu skříně má za úkol odsávání teplého vzduchu ze skříně. Stejně jako dva menší větráčky je i tento červeně podsvícený. Jeho původ je opět z produkce Zalmanu a má označení PS122512M (ZF1225CSH) a je rovněž osazený kluzným ložiskem. Jeho vlastnosti najdete v tabulce.

VoltážVýkon RPMHlučnost
12V70,1 CFM180034,3 dB
5V38,6 CFM90020 dB

 

Kabeláž skříně

Ve skříni najdete kvalitně odstíněnou kabeláž, kterou potřebujete pro připojení externích výstupů k základní desce a jedná se o externí výstupy 2x USB 2.0, 1x IEEE 1394. Zvláštností jsou dva různé konektory pro připojení externího výstupu audio a mic.. Ty jsou označené jako HD AUDIO a AC´97 a slouží pro připojení jak k integrovaným, tak k hardwarovým zvukovým kartám. Další samostatný konektor USB slouží pro zapojení čtečky karet. Samozřejmostí jsou tu důležité konektory RESET SW, HDD LED, POWER SW, POWER SW a molex konektor pro napájení podsvícení tlačítek. V kabeláži najdete tři třípinové konektory pro napájení větráčků.

 

Že Zalman dbá na detaily dokazuje i to že veškerá kabeláž je připojená pomocí konektorů. A tak pokud zrovna nestojíte o zprovoznění některého z externích výstupů, kabel prostě odpojíte a tím vám odpadne starost kam umístit dlouhým kabel který nepoužíváte.

                                                                                                            
 
<<Zpět                                                                                                Následující>>