Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kvalita a design

Celkovému vzhledu Creative GigaWorks T20 se dá těžko něco vytknout. Tmavě šedá, která je použita na přední masce totiž působí velmi příjemně a oživuje tradičně bílý, světle šedý nebo čím dál tím častější černý vzhled celého počítače. Vyjmutím krytu reproduktorů středních a vysokých tónů je vzhled ještě více umocněn. Efektní jsou také ovládací prvky, které jsou zabarveny do světle šedé místo tradiční stříbrné. Mezi výstupem na sluchátka a výstupem na externí zařízení je modře podsvětlená dioda, která poměrně silně svítí v zapnutém stavu. Narozdíl od spousty jiných diod nepůsobí vůbec rušivě, naopak doplňuje exkluzivní vzhled pravého speakeru.


Creative GigaWorks T20

Reproduktory jsou celkově poměrně velké, a to hlavně co se týče hloubky. To ale většinou nevadí, protože tato část zůstává našemu zraku utajena. Stejně tak nevadí černá barva, která na reproduktorech znatelně převládá, ale v běžném provozu není vidět. Reproduktory obsahují řadu vstupů a výstupů. Na levém reproduktoru najdeme pouze výstup s kabelem, kterým se tento reproduktor připojuje k pravému.

Na pravém reproduktoru to jsou tři konektory zezadu, jmenovitě: konektor pro připojení levého reproduktoru; konektor pro připojení ke zvukové kartě či televizi a konektor pro připojení napájení. Zepředu je tu poté i konektor pro připojení sluchátek a konektor pro připojení externího zařízení (audio přehrávače). Možností připojení je tedy dostatek a pokrývají prakticky celou škálu myslitelného využití takovýchto reproduktorů. Můžete je tedy používat například i na dovolené bez počítače.


Kryt od reproduktorů středních a vysokých tónů se dá vyjmout poměrně jednoduše. Kryt má anti-vybrační uchycení, které zabraňuje nadbytečnému rezonování. Tlumení vybrací do jisté míry zajišťují i čtyři malé nožičky na spodní části reproduktorů, které navíc výborně drží reproduktor. Creative ovšem mohl vymyslet přesvědčivější řešení. Není problém při trošku hlasitější reprodukci cítit rezonanci skrze desku stolu (autor ji má extra silnou - 2,8 cm). Nevýhodou je také absence jakéhokoliv systému uchycení na stojánky k reproduktorům nebo na zeď.


 

Na pravém reproduktoru jsou umístěny tři ovládací prvky ve formě otočných knoflíků. První slouží k regulaci hlasitosti basů, druhý k regulaci hlasitosti výšek a třetí k celkové regulaci hlasitosti a vypnutí reproduktorů. Zajímavé je, že jak Bass, tak i Treble ovladač mají rovnovážnou polohu, kterou není problém najít. To je poloha, kdy je přehrávání dodatečně nezkreslené. Lze ji tedy velice jednoduše a přesně nastavit. Otočením ovladače hlasitosti do krajní polohy reproduktory vypnete (přestane svítit modrá dioda).


Treble otočen ve výchozí poloze

Po sundání krytu se vám naskytne pohled na reproduktory. Je tu malý reproduktor krytý látkou, který slouží k reprodukci nejvyšších tónů. Nejpodstatnější a největší je reproduktor středních tónů. Tady je ozvučnice upevněna velmi flexibilně, aby nic nebránilo přirozenému rezonování. Zde musím upozornit. Dále je tu tzv. BasXPort, což je v podstatě bassreflexový nátrubek orientovaný netradičně směrem nahoru (asi 1/2 výšky reproduktorů). Tento BasXPort se stará o přirozenější reprodukci basové složky.


BasXPorty